SWOT Analizine Tersten Bakmak; Salgın günlerinde hayatta ve ayakta kalmak!

SWOT Analizine Tersten Bakmak; Salgın günlerinde hayatta ve ayakta kalmak!

SWOT’a Tersten Bakmak olarak adlandırdığımız koçluk aracı ile kişisel hedeflerimize giden yolda kendimize ve çevresel faktörlere bir arada ve farklı açılardan bakalım.

SWOT Analizine Tersten Bakmak. Salgın günlerinde hayatta ve ayakta kalmak!

Küresel salgın tüm dünyada insanların yarınlara dair planlarını alt üst etti. Bir yandan sağlığımızı korumaya çalışırken bir yandan da işlerimize devam etmek durumunda kaldık. Girişimlerini ve işlerini bir kenara bırakmak ya da değiştirmek zorunda olanlar var. Korku ve endişe en çok yaşadığımız duygular. Şu bir gerçek ki korona zamanları sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Fırsat ve tehdit dediğimiz şeyler alt üst oldu, gelecekte çalışma hayatı çok farklı olacak dediğimiz günleri bir gecede yaşar hale geldik. İnsanlığın derslerle çıkacağı, iş ve sosyal hayatın tamamen değişeceği tarihi günlerden geçiyoruz. Korku ve endişe duygularımızın bize iki yönlü mesajı var: Birincisi kendimizin ve çevremizin sağlığını korumak adına neler yapacağız? İkincisi de bu zor günlerde işimizi nasıl sürdüreceğiz ? Nasıl para kazanmaya devam edeceğiz, gelecekte kazanabilmek adına neler yapacağız? Sağlıkla ilgili konu hepimizin birinci gündemi ve elimizden geleni yapıyoruz. İkinci konuyu ise bir kenara bırakmamız mümkün değil. İnsanlık ve ülkemiz bu salgınla mücadelesini yaparak üstesinden gelecek, hayat devam edecek. Peki biz bu süreçte işimizi nasıl yönlendireceğiz?

Gelin en çok bilinen analizlerden SWOT (Strengths Weaknesses Opportunities Threats) analizine farklı bir açıdan bakalım ve bu günlerden nasıl güçlenerek çıkabileceğimizi analiz edelim. SWOT’a Tersten Bakmak olarak adlandırdığımız koçluk aracı ile kişisel hedeflerimize giden yolda kendimize ve çevresel faktörlere bir arada ve farklı açılardan bakalım. Bu koçluk aracı kişisel hedefler yanı sıra şirket hedefleri veya takım hedefleri için de etkili bir şekilde kullanılabilir. Seminerde bir örnek üzerinden geçerek SWOT Analizine Tersten Bakacağız. Siz de seminer sırasında kendi hedeflerinizi düşünerek analizinizi yapabilirsiniz.

SWOT analizinin en önemli faydaları, hedef odaklı bütünsel bir analiz olması, hızlı ve etkili bir şekilde aksiyona yöneltmesidir. SWOT’a tersten bakarak görünenin arkasındakileri su yüzüne çıkarmayı, alacağımız aksiyonların daha etkili olmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Nurdan Özdemir

Yönetici Koçu, RLAC Eğitmeni, EQAC, PMP

Elektronik Mühendisi olan Nurdan, Savunma Sanayinde 25 yılı aşkın bir süre çalıştı. Son üç yıldır birikimini yönetici koçu ve eğitmen olarak insanlara katkı sağlamak üzere kullanıyor. ICF onaylı profesyonel koçluk ve yönetici koçluğu sertifikaları yanı sıra Six Seconds Beyin Profilleri ve Duygusal Zeka Değerlendirici Sertifikalarına sahip. Aynı zamanda House of Human iş ortağı olarak Yöneticiler için Koçluk Modeli RLAC (Recognized Leader as Coach) Eğitmenliği yapıyor. ICF ve AC tarafından gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinde koçluk yapıyor. AC Ankara ekibinde koçluğun gelişimi ve yaygınlaşması amacıyla gönüllü çalışıyor.