Şirket Kuruluş
WorqCompanyWorqCompany

Şirket Türleri Nelerdir? Hangi Şirket Türünü Tercih Etmeliyim?

Üniversiteden sonra bir süre maaşlı olarak çalışan gençler, tecrübelerini kurdukları şirketlere aktarmayı, yenilikçi fikirleriyle startup’larını hayata geçirmeyi düşünüyorlar. Özellikle startup ekosistemine dahil olmaya yatkın Z kuşağı gençleri, birbirinden farklı sektörlere uygun yenilikçi iş kolları ortaya çıkarıyorlar. Ancak bu girişimci ve yenilikçi gençler için şirket kurarken bürokratik süreçlerle uğraşmak “zulüm” olabiliyor. Bürokrasi, girişimci ve yenilikçi insanlardan oluşan piyasanın yanında çok yavaş kalabiliyor. Üstüne üstlük iş geliştirmeye ve inovasyona odaklanmak varken ya da dijital gelişmeleri takip etmek yerine stopaj, bordro, sigorta veya vergileri takip etmek şirketlerin gelişim ivmesini düşürebiliyor. Ayrıca şirket kurma süreçleriyle ilgili doğru bilgiye ve yönlendirmeye ulaşmak da çok mümkün olmuyor. WorqCompany olarak şirket kurma süreçlerindeki bilgi ihtiyacını fark ettik ve detaylı bir şekilde anlatmaya karar verdik. Şirket kurmadan önce detayları öğrenmek için buyurunuz...

Şirket Türleri Nelerdir? Hangi Şirket Türünü Tercih Etmeliyim?

ŞAHIS ŞİRKETLERİNDE DEVİR ZORLUKLARI VE ORTAKLARIN SINIRSIZ SORUMLULUĞU

Kuracağınız şirketin tipi önce ikiye ayrılıyor. Cevaplanması gereken ilk soru: Şahıs şirketi mi yoksa sermaye şirketi mi kuracaksınız? Ortaklarının sorumluluklarının sınırsız olduğu ve tüzel kişiliğe sahip şirketlere şahıs şirketi deniyor. Tanımdan da anlaşılacağı gibi, ortakların sorumluluklarının sınırsız olduğu şahıs şirketlerinde ortaklık devri çok zor gerçekleşiyor. Bu şirketlerde ortaklardan biri kendi ortaklık payını satmak veya devretmek isterse diğer tüm ortakların buna onay vermesi gerekiyor. Şahıs şirketlerinde ortaklar gerçek kişilerden oluştuğunu ve şirkete ait borçlardan, tüm mal varlıkları ile sorumlu olduklarını da not düşelim. Bu da demek oluyor ki, şahıs şirketi devam ettiği sürece ortaklardan birinin kişisel alacaklısı, hakkını şirketin bilançosu gereğince o ortağa düşen kâr payından ve şirket fesholunmuşsa tasfiye payından alabilir.

LİMİTED Mİ YOKSA ANONİM Mİ?

Sermaye şirketi ise kendi içinde limited, anonim ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket olarak üçe ayrılmasına rağmen uygulamada anonim ve limited şirketlere daha sıklıkla rastlandığını söylemek mümkün. Limited ve anonim şirketler, minimum sermaye miktarları ve ortakların sorumlulukları açısından farklılık gösteriyor. Özetle her iki şirkette de ortakların sorumlulukları şirkete koydukları sermaye miktarı ile sınırlı olsa da limited şirketlerde ortakların şirketin SGK borçlarından dolayı da sorumlulukları bulunuyor. Hisse değişimi noktasında da kimi farklılıklar bulunuyor. Limited şirkette noter vasıtası ile hisse değişimi gerçekleşirken anonim şirketlerde notere gerek duyulmuyor. Limited şirketler en az 10 bin liralık esas sermaye ile kurulabiliyor ve bu miktarın kuruluşta ödenme şartı bulunmuyor. Tek ortaklı limited şirket kurmak mümkün ancak ortak sayısı 50'yi geçemez. Limited şirketlerde ortaklar mahkeme yoluyla ortaklıktan çıkartılabiliyor. Anonim şirketler en az 50 bin liralık esas sermaye ile kurulabiliyor ve bu miktarın ¼’ünün kuruluşta ödenmesi gerekiyor. Tek bir ortak ile anonim şirket kurulabilir iken, ortak sayısının sınırsız olabileceğini eklemiş olalım.

Şirket tipini seçerken hukuk danışmanlarının ve mali müşavirlerin desteği, şirketin faaliyet konularına göre en uygun şirket tipinin belirlenmesi konusunda önemli. Yönetim, ortaklık yapısı ve sermayeye göre en uygun şirket modelinin belirlenmesi; karar alma hızı ve sorumlulukların paylaşımı gibi konularda şirketin geleceğini belirleyebilecek temel etkenlerdendir.

ŞİRKETİN KURULUŞUNDA SIRASIYLA YAPILMASI GEREKENLER

Şirketin modelini belirledikten sonra bir takım bürokratik işlemlerin üstesinden gelmeniz gerekiyor. Bu işlemlerin daha hızlı ve kolay olması için size bir check-list oluşturduk. Özetle mali müşavir, ticaret odası, vergi dairesi, noter ve bankaya gidip gerekli başvuruları yapıp imzaları atmanız gerekecek.

● Şirket merkezi olarak gösterdiğiniz adresi belirlemelisiniz.

● Kira kontratı yaptıktan sonra avukatınız veya müşavirinize şirket ana sözleşmesini hazırlatmalısınız. Bu aşamada şirket ünvanının ve NACE kodunun belirlenmesi gibi dikkat etmeniz gereken noktalar var.

● Mali müşaviriniz veya avukatınız ana sözleşmeyi hazırladıktan sonra mutlaka birlikte üzerinden geçmeniz gerektiğini not düşelim.

● Şirketin kurulumu aşamasında iki tane tescil işlemini yaptırmanız gerekiyor: İlgili ticaret odasına kayıt yaptırmak ve ilgili vergi dairesinden mükellefiyet açtırmak.

● Sıra geldi noter işlerine: Notere ilk gidişinizde imza beyannamesini hazırlatmanız ve mali müşavire şirket kurma yetkisini vermeniz gerekiyor.

● Mali müşaviriniz, vergi dairesinden “potansiyel vergi numarası” aldıktan sonra ana sözleşme, imza beyannamesi ve potansiyel vergi numarası ile bankada şirket adına hesap açtırmanız gerekiyor. Eğer ki anonim şirket kuruyorsanız, taahhüt ettiğiniz sermayenin dörtte birini bu hesaba yatırmanız gerekmektedir.

● Bu para, şirketiniz kurulana kadar banka tarafından bloke edilecek, kurulum sonrası blokaj kalkacak ve paranızı kullanabileceksiniz.

● Şirket kaydı için müşaviriniz veya avukatınız artık ilgili ticaret odasına gerekli evrakları içeren dosya ile birlikte başvuruda bulunabilir. Evraklarınızda bir eksiklik yoksa, ticaret odası tescil işlemlerini bir iki gün içinde tamamlar.

● Şirketiniz ilgili ticaret odasına kaydedildikten sonra ikinci kez notere gitmeniz gerekecek. Bu sefer kurulan şirketin yetkilisi olduğunuzu resmi kurumlar nezdinde ispatlamanıza imza sirkülerini hazırlatmak için imza atacaksınız.

● Mali müşaviriniz de noterde şirketin resmi defterlerini tasdik işlemini gerçekleştirip vergi dairesi kaydı için dilekçe ile birlikte başvuruda bulunarak, gün sonunda şirketinizin vergi levhasını edinmiş olacaktır.

● Birkaç gün içinde vergi dairesi, bünyesinde çalışan memurlar vasıtasıyla şirketinizin bulunduğu adreste yoklama yapmaya gelecektir. Kurduğunuz şirkete göre gerekli araçlara sahip olup olmadığınızı kontrol edecektir..

● Memurların yoklamasında sizin veya vekalet verdiğiniz bir üçüncü kişinin bulunması ve yoklama tutanağının sizin veya vekiliniz tarafından imzalanması gerekiyor. Aksi takdirde yoklama memuru sizi gerekli imzaları tamamlamak için şirketinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine davet edecektir.

Sonunda şirketiniz kuruldu!

WorqCompany ile Şirket kurmanın avantajları

WorqCompany olarak bütün bu süreç içerisinde dijital şirketinizi kurarken ortaya çıkan iş yükünü sizin yerinize üstleniyoruz. Tüm bu süreçleri daha hızlı ve avantajlı hale getirecek şirket kurulum hizmetleri sunuyoruz. Şirket kurulumu ve sonrasında rutin olarak devam eden işlemleri sizin yerinize gerçekleştirebiliriz. İşinizi kurmaya karar verdiğiniz andan itibaren uzman kadromuz ve iş ortaklarımızla şirketinizin ilk adresi, telefonu, kuruluş ve tescil işlemleri, e-fatura entegrasyonu, finansal ve mali durum raporlama ve analiz sistemi ile dijital şirketinizi kurmanıza yardımcı oluyoruz. Yıllık toplam maliyetinizi en aza indirecek çözümler sunuyoruz.

Ayrıca sanal ofis uygulamamız ile birçok avantajlı durumdan faydalanabiliyorsunuz. Sanal ofis uygulamasının avantajları özetle şöyle:

● İstanbul'un en prestijli lokasyonlarından birinde, çok uygun bir fiyat ile üstelik stopaj ödemeden şirket adresinizi oluşturabiliriz.

● Adresinizi Akasya AVM'de oluşturuyoruz. Bu sayede müşterileriniz üzerinde güçlü bir ilk izlenim bırakabilirsiniz.

● Ev adresinizi iş adresiniz olarak göstermenin güvenlik riskleri oluşturduğunu belirtelim. Ev adresinizin herkese açık hale gelmesini engelleyebiliriz.

● Evrak süreçlerinizi dilerseniz kurye ile tamamlayalım, sanal ofis üyeliğinizi dilediğiniz an dilediğiniz yerden başlatalım.

● Tercihinize göre aylık kontrat imzalayarak kendi ihtiyacınıza göre planlama yapabilirsiniz.

● Ayrıca profesyonel destek ekibimizden ücretsiz destek alabilirsiniz. WorqCompany olarak aylık bir bedel karşılığında şirketinizin kuruluşu ve devamındaki rutin işlemler için hizmet sunuyoruz. Noter masrafları hariç, kuruluş masraflarını karşılıyoruz. İşletme kuruluşu ve vergi danışmanlığı sunuyoruz. Sizin için yasal tebligat adresi oluşturuyoruz. Posta karşılama da sunduğumuz hizmetlerin içinde yer alıyor. Ayrıca toplantı odası kullanımlarında %20 indirim sağlıyoruz. Bütün bunlarla birlikte networklerinizin gelişmesi için etkinlikler düzenliyor, iş süreçlerinin iyileştirilmesi için indirimli eğitimler sunuyoruz. Şirket kuruluma dair iş yükünü sizinle paylaşabiliriz.

Not: Bu blog metninde sunulan bilgiler yalnızca tanıtım ve bilgi vermek amaçlı olup herhangi bir hukuki veya finansal tavsiye niteliği taşımamaktadır. Okuyucu, bilgileri referans alarak bir işlem yapmak niyetinde olduğunda, nihai ve güvenilir enformasyonu, ilgili resmi kurum ve kuruluşlardan temin etmekle yükümlü olduğunu ve web sitesinde yayınlanan bilgilerin güncel olmaması nedeniyle WorqCompany’nin herhangi bir sorumluluğu olmadığını kabul eder.